Nestačí jenom přihlížet a litovat, musí se konat !
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Psí encyklopedie / Welsh Corgi Pembroke

11. května 2014 v 12:30 | Anet |  KAŽDODENNÍ CHVILKY
Ahoj !
Vítám vás u prvního dílu mé psí encyklopedie. Jelikož skoro vždy když jdu někam s Yasperem se mě lidé ptají jaké je to plemeno, jestli je to kříženec apod..
Yasper je plemeno Welsh Corgi Pemroke* ( čte se Velš Korgi Pembrouk ). Je to malý čiperný pejsek s krátkýma nožičkama na kterých nese své dlouhé tělo. Většinou si ho lidé "pletou" s liškou, protože jeho barva i tvar těla a hlavy opravdu připomíná liščí. Jeho povaha je občas velmi paličatá, ale jinak je to velký mazel. Na to, že je tak malého vzrůstu má velice silný a pronikavý hlas, takže se nemusíme bát, že by nás někdo přepadl. Hodně se váže na svoji rodinou smečku a na cizí lidi si zvyká tak normálně. Na ostatní psy je ve většině případech hrubý, tím myslím psy, ne feny. Naopak na fenky je velice milý a rád se s nima prohání po louce. Je to jedno z nejstarších psích ras a zmínky o něm pochází už z 10.století, takže už v dávné minulosti pomáhal lidem s pasením ovcí, krav a jiného dobytka. Jeho krátké nohy, mu pomáhají v už zmiňovaném pasení. Představte si, že jste kráva a shání vás do stáda nějaký pes, chcete ho kopnout, ale jelikož má tak malý vzrůst, kopyto mine jeho hlavu. Nahání tak, že "kouše" zvířata do holeně. Takže pokud si budete pořizovat toto plemeno, dávejte na to pozor, protože štěňata mají někdy nutkání Vás štípat do holení díky jejich genetice. Rozhodně na tom není nic špatného, jenom je to potřeba odnaučit :)
Welsh Corgi Pemroke, je jak už název napovídá, vyšlechtěn v Pembroku, který leží v jihozápadním Welsu. Slovo Cor gi, znamená ve Welštině "Trpasličí pes", což je dost výstižné..
Na co si dávat pozor?
1. Pembroci většinou trpý problémy s páteří. Když je to ještě štěně, dávejte pozor stejně jako s jezevčíkem na schody a pro jistotu je do schodů noste :)
2. Toto plemeno má velký sklon k tloustnutí, takže POZOR ! :D
3. Jelikož je to pastevecké plemeno, snaží se shánět svojí rodinu nebo i ostatní psy k sobě.
Jinak je to skvělý společník, má rád děti a je to výborný hlídač.

*- Welsh Corgi, je rozděleno na dvě různá plemena Welsh Corgi Pembroke a Welsh Corgi Cardigan, ale o tom zase někdy příště :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama