Nestačí jenom přihlížet a litovat, musí se konat !
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Prosinec 2014

Chvilka na čtení | John Green | Papírová Města

27. prosince 2014 v 14:45 | Anet

> Ahojky!
Je těsně po Vánocích a já si zase na chvíli sedla a rozhodla se napsat nějaký smysluplný článek. Mé minulé pokusy o to nedopadly zrovna nejlíp, tak doufám, že to teď změním :-) Pro začátek doufám, že jste si v klidu užili Vánoce a na Nový Rok to nebudete moc přehánět s alkoholem a do škol a zaměstnání se vrátíte ve zdraví. A teď už k tomu hlavnímu.
Knížka "Papírová Města" nebo také v originále "Paper Towns" se mi dostala do rukou už před nějakým časem. Je od známého spisovatele Johna Greena, který napsal i světoznámý bestseller "Hvězdy nám nepřály".
Název týhle knihy mě toho moc neřekl, takže Vám sem přepíšu kousek ukázky, která byla na deskách knihy.
"Hrdinou Papírových Měst je Quentin Jacobsen, normální, trochu bojácný kluk, který má od dětství rád svou kamarádku, nádherně nespoutanou Margo Rothovou Spiegelmanovou. Ta mu pak jednoho dne za tmy nečekaně zaklepe na okno - s výzvou, aby ji doprovázel na celonoční cestě důvtipné pomsty. Ráno jejich společné dobrodružství skončí a nastane nový den. Margo však ve škole chybí. Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města s nimiž se nyní stále setkává?"
Knížku jsem přečetla jedním dechem a když jsem o ní pak vyprávěla rodičům, nějak mi pořád nešel vystihnout ten obsah. Ta knížka má svoje kouzlo a to neříkám jen proto, že o Hvězdách nám nepřály se internetem rozneslo takové "halo", že se z toho někdo nevzpamatoval ještě dnes. I já tu knížku přečetla, upadlo mi pár slz, ano, byla fakt krásná a plná úžasných myšlenek, ale jak se o tom pořád mluvilo a nikdo nemyslel na nic jinýho, ta knížka se mi začala vzdalovat. Je těžké to popsat, ale doufám, že jste z toho aspoň trošku pochopili, jak to myslím. Pointou, proč se tady rozepisuji o Hvězdách a ne o Městech je to, že si myslím, že "Papírová Města" by si zasloužila úplně stejný povyk, protože byla podle mě ještě lepší než Hvězdy. Postavy jsou tak úžasně popsané, že přesto, že tam autor úplně přesně nepopisuje každý detail, vy si ho dokážete živě představit. Ikdyž nakonec Quentin a Margo každého z nás čtenářů bude vypadat úplně jinak, přesto je bude s originálem spojovat ten úžasný příběh. Doufám, že jsem Vás příjemně navnadila na tohle úžasné literární dílo a aspoň trošku nahlédnete pod pokličku tomuto příběhu lásky, odvahy, zamyšlení a typického života plnoletých maturantů.

Váánocé?

6. prosince 2014 v 10:19 | Anet |  KAŽDODENNÍ CHVILKY
Váánocé!
Ahojky! Tak konečně nějakej (ano, mám sklon ke koncovkám ej ..) normální článek, ne?
Druhá adventní neděle .. Už jsme v polovině, vydržte vánoční maniaci!! :-) Musím se přiznat, že i já mezi ně patřím. Posledního listopadu jsem si slavnostně vyvěsila světýlka, která si spokojeně blikají a otravují sousedy už skoro dva týdny.. V pokoji mě bombarduje deset různých vůní miliardy svíček a já si tu v klidu piju svůj oblíbený Vánoční čajíček. Sleduju, jak kapky deště buší na okno a mírný vítr čechrá stromům koruny. První sníh u nás už byl, ale ta centimetrová vrstva nevydržela ani pár hodin. Mamka se už může přetrhnout Vánočním úklidem a pečlivě otírá všechny rovné plochy. A já? Přemýšlím nad tou kritikou, která se objevuje na blogu ohledně Vánoc čím dál tím víc .. Co já s tím? Nic! Mohla bych lidem dokola vysvětlovat, že já Vánoce miluju a jejich kritické články mi akorát dodávají úsměv na tváři.. Vím, že televize, rádia, noviny a mnoho MNOHO dalších věcí kazí Vánoce svými zelenými zástupci, kteří na nás vyřvávají už v létě, ale .. Na světě jsou důležitější věci, než psát své kritické dopisy do prodejen Alzy. Já beru Vánoce tak, že si vzpomenu na své blízké, donesu nějakou mňamku pejskům v útulku, vlepím pár sněhových (poslední dobou blátěných) koulí spolužákům do obličeje a ze židle v mém pokoji poslouchám Vánoční koledy. Skouknu pár pohádek a snažím se žít dokonalý život z kterého po novém roce spadnu na zem o pár kilo těžších, ale .. Je to fajn.
Lituju lidi, kteří jsou o Vánocích sami, protože to je špatně, pak jim asi ty veselé úsměvy rodin nahání vztek, ale proč si neudělat radost něčím co máte rádi? Jděte do oblíbeného podniku, zamyslete se nad svým životem, čtěte si o výkendech v posteli a u toho mlsejte třeba i kupované vanilkové rohlíčky.. Možná řeknete, že o tom nic nevím. Ano! Opravdu, nic o tom nevím. Má rodina slaví Vánoce. 25. Prosince se vždy všichni (opravdu skoro VŠICHNI) sejdeme a dáváme si do nosu povánoční večeří a zpíváme koledy. Děláme jako každej rok rodinnou fotku a nasáváme Vánoční atmosféru. Všichni se přejíme, ale co?! Komu to vadí? Proto jsou Vánoce tak jedinečné, naplno si užijete ten pocit, naplno se přejíte lineckým a pak už na něj celej rok nemáte chuť! O tom to je, Vánoce nejsou každý den a pro mě je to vždy jedno z nejpříjemnějších období v roce :-)